Chrissy  Rey: Macromedia Flash MX. Oficiální výukový kurz, SoftPress, Praha, 2003, brož. 512 str., cena 495 Kč vč. CD ROM, ISBN 80-86497-42-9

Kniha je praktickou učebnicí známého programu pro vytváření animací na webových stránkách. Obsahuje  výklad práce s programem ve 12 lekcích. Čtenář se prostřednictvím jednotlivých příkladů, které na sebe navazují,  naučí základní dovednosti. Kniha je velmi názorná, obsahuje řadu ilustrací a na CD ROM jsou všechny probírané příklady. Čtenář si tak sám nemusí vše stahovat z Internetu, jak se v poslední době   stalo zvykem. Příklady nejsou počeštěny, ale to není rozhodující pro srozumitelnost knihy. Jediné, co se dá knize vytknout je, že autorka zapomněla na možnost samostatného procvičení probírané látky čtenářem. Knihu přeložil Filip Slánička a přeložil ji opravdu dobře. V knize je jen pár překlepů a prakticky téměř žádné gramatické chyby, když nepočítám slovo „vyplívá“ na str. 256. V jednom případě (na str. 144) jsem odhalil nepřesnost. Je tam zmínka, že by čtenář měl zvolit Edit->Edit Document.. Tento příkaz však v této nabídce vůbec není. .Přesněji řečeno se mi ho nepodařilo dosáhnout podle postupu z knihy. Postup v knize tedy není zcela přesný Nepochopil jsem, co to znamená uzavření vrstev.  Možná se míní jejich uzamčení.

V knize nechybí kapitola o programování v ActionScriptu a použití komponent. Tyto kapitoly se mi jeví vzhledem k tomu, že existují celé knihy o ActionScriptu, jako zbytečné.

 

Nabízí se srovnání s jinou knihou o Flashi MX od Jiřího Fotra vydanou nakladatelstvím Computer Press, kterou jsem rovněž recenzoval. Dnes recenzovaná kniha je lepší, není se co divit. Knihu v originále vydalo nakladatelství Macromedia Press. Autorka tak měla informace z první ruky. Přesto se asi vyplatit přečíst obě knihy. Je třeba uvést, že ne všechny příklady se mi podařilo realizovat dle návodu v knize. Podobné zkušenosti jsem zaznamenal i u knihy Jiřího Fotra. Těžko soudit, zda je to chyba knihy. Spíše to byla moje nešikovnost.

Čtenáři Chipu asi vědí, že od českého distributora programů Digital Media si již mohou zakoupit novou verzi programů firmy  Macromedia.  Bohužel o nich zatím, pokud vím, nic nevyšlo. Takže čtenáři asi budou muset čerpat i z této knihy.

mailto:dr.vasicek@atlas.cz,

 

RNDr. Karel Vašíček, Družstevní 117, 530 09 Pardubice, tel. 46-6401520, 605-848934,

Psáno pro Chip

Naposledy změněno: 19. 12. 2012