Tomáš Dolejší: Fotografujeme s filtry, Computer Press 2008, Brno, 168 str. brož., ISBN 978-80-251-1892-4, cena neuvedena.

Ovládněte techniky profesionálů. Zdokonalte své fotografie a vytvářejte zajímavé efekty. To je heslo, které je na obálce této knihy. Poměrně útlá kniha, ale je v ní docela hodně informací. Kniha je rozdělena na úvod a kapitoly „Různé fotoaparáty vyžadují různé úchyty filtrů“, „Jaké filtry pro kompakt a pro digitální zrcadlovku“, „Průvodce širokým spektrem filtrů“, „Fotografujeme s filtry“, „Praktické tipy pro používání fotografických filtrů“. Nejrozsáhlejší je kapitola „Fotografujeme s filtry“, která má cca 106 str.

První kapitola seznamuje s různými způsoby uchycení filtrů, od našroubování na přední závit na objímce filtru, přes uchycení redukčním kroužkem nebo tubusem, hranaté filtry jako jsou ty od firmy Cokin a alternativní způsoby uchycení filtrů na fotoaparáty, na které zdánlivě nejdou použít filtry. Čtenář je poučen, jak je důležitý materiál obroučky, její šířka a přítomnost antireflexních vrstev na filtru, včetně informace o různých označeních používaných jednotlivými výrobci filtrů pro filtry s různými počty antireflexních vrstev.

Nejrozsáhlejší kapitola se věnuje UV filtrům, polarizákům, skylight filtru, přechodovým filtrům, fotografování v infra spektru, barevné filtry pro černobílý film, efektové filtry jako jsou difúzní a změkčovací, spot a fog a duto filtry atd. Čtenář se v knize dozví také, které filtry lze nahradit prací s fotoeditory na počítači a které nikoliv a proč jsou filtry lepší než fotoeditor. Nechybí rovněž informace, které filtry jsou vhodné pro filmové fotoaparáty a které se používají na digitálních fotoaparátech. Řada amatérských fotografů rovněž neví, že některé filtry neposkytují dobré výsledky u objektivů s malým ohniskem, označovaných jako širokoúhlé objektivy. I o tom najdou čtenáři v knize informaci.

V několika příkladech popisuje autor úpravu v editoru Adobe Photoshop Lightroom. Zde jsou bohužel screenshoty obrazovek programu příliš malé, takže na nich není moc vidět. Autor ukazuje, jak nahradit infra filtry nebo jak pomocí speciální fólie fotografovat Slunce. Vzhledem k tomu, že snažím vzdělávat v oblasti fotografování, tak mi chybí informace o filtrech, které se nazývají intensifier.

Poslední kapitola knihy „Praktické tipy pro používání fotografických fíltrů“ je stručná. Má jen cca 12 stran. Obsahuje informaci, jak lze kombinovat použití několika různých filtrů najednou a rizika s tím spojená. Čtenáře knihy asi nepřekvapí informace, že se příliš nevyplatí na filtrech přehnaně šetřit, zvláště když fotograf investoval nemalé částky do fotoaparátu a objektivů a chtěl by fotografováním např. vydělávat. Úplný závěr knihy je věnován péči o filtry a odkazy na webové stránky výrobců filtrů.

Každá část knihy je zakončena shrnutím základních informací v barevně odlišeném rámečku.

Kniha je určena hlavně začátečníkům a mírně pokročilým, ale i o něco pokročilejší fotograf a v dnešní době tedy hlavně majitel digitálního fotoaparátu se může přiučit. Kniha má stručný, cca 2 strany zabírající rejstřík.


 

Kniha to je docela přínosná, na toto téma toho mnoho nevyšlo, i když v konkurenčním vydavatelství Zoner Press vydali obdobnou knihu. Ta se v současné době doprodává a proto mi nakladatel nechtěl knihu poskytnout.

 

Napsal Karel Vašíček, dr.vasicek@atlas.cz

Psáno pro www.foto-test.cz

Naposledy změněno: 19. 12. 2012