James A. Connor: Keplerova čarodějnice, Praha, Pragma 2005, váz. 382 str., cena neuvedena, ISBN 80-7205-176-8

Životopis Keplera ke druhou knihou mající vztah k tomuto významnému astronomovi a matematikovi. První byla přímo od Keplera, nazývala se Sen aneb Měsíční astronomie a článek o ní jsem napsal pro internetový magazín Neviditelný pes. Najdete jej rovněž na mé webové stránce, na adrese http://www.volny.cz/dr-vasicek/johannes_kepler.htm.

Kepler není tak slavný jako Newton nebo Einstein, to ale nemění nic na jeho významu. Kniha líčí pohnutý život vědce. Žil na přelomu 16. a 17. století, kdy nesváry mezi katolíky, luterány a kalvinisty připravovaly třicetiletou válku. Byl to člověk, který se domníval, že rozdíly v náboženství by neměly být příčinou konfliktů. Narodil se v Německu ve Švábsku v městečku Weil der Stadt a mohl studovat jen díky vévodovi, který podporoval studium chudých talentů. Řídil se svým svědomím a zastával samostatné názory, nejen ve vědě, ale i náboženství a protože byl přesvědčený luterán, nikdy své náboženské přesvědčení nezradil, a tak musel putovat po Evropě mezi Štýrským Hradcem, Prahou, Lincem a nikde nenašel dostatek klidu na svojí práci.

Kniha je čtivá, autor rozsáhle cituje prameny, nevymýšlí si, nepředkládá nepodložené hypotézy. Při přípravě knihy navštívil její autor také Prahu a uvádí v knize pověst o kněžně Libuši a dívčí válce. Kniha je velmi dobře připravena, vyniká výborným překladem a přečetl jsem ji jedním dechem. Bohužel autor knihy není matematikem ani astronomem, takže podrobně nevykládá a nevysvětluje jeho objevy. Zmiňuje se o jeho práci Nová stereometrie vinných sudů, kterou přispěl k zrození diferenciálního a integrálního počtu. Název Keplerova čarodějnice proto, že Keplerova matka byla obviněna z čarodějnictví a více než rok vězněna. Nakonec i díky úsilí Johannese Keplera nebyla upálena, ale krátce po propuštění zemřela na následky útrap.

O Keplerovi nebo od Keplera toho mnoho v češtině v našich knihovnách není, ba přímo jen velmi málo.

Jiná kniha o Keplerovi od Joshua Gildera a jeho ženy Anne-Lee Gilder s názvem Heavenly Intrigue. Johannes Kepler, and the Murder One of History's Greatest Scientific Discoveries. Více o této knize viz časopis Dějiny věd a techniky, 2, 2005, str. 138-9Sekn obálky knihy Keplerova čarodějnice

 

Psáno pro Matematiku, fyziku, informatiku

Přidáno 1.12.2005

RNDr. Karel Vašíček

Naposledy změněno: 19. 12. 2012