Michal Brandejs: Linux Praktický  průvodce, Konvoj, Brno, 2003, str. 312, váz. , ISBN 80-7302-050-5, cena neuvedena

 

Další příručka o Linuxu má uspokojit hlad po nových informacích o stále populárnějším operačním systému. Kniha stejného názvu vyšla v nakladatelství  Computer Press před několika lety. Obě knihy však kromě názvu nemají nic společného. Autor v úvodu uvádí, že pod pojmem   Linux nerozumí jen jádro, ale kompletní operační systém vystavěný nad jádrem. Svůj záměr psát o takto míněným systémem autor nepochybně splnil. V  tom  je  však podle mého názoru kámen úrazu. Podobných knih je na našem trhu již celá řada. Čtenáři, mezi které počítám i sebe, by však možná uvítali příručky věnované aplikacím pracujícím pod Linuxem.   Těch mnoho není,   když nepočítám knihy o OpenOffice.org  nebo GIMPu od několika nakladatelství.

Kniha je rozdělena do 11 kapitol a tabulek kódů. Autor píše velmi zhuštěným způsobem vyjadřováním. Kniha je nabita informacemi prakticky na každém kroku. Neuškodil by větší počet příkladů, kterých podle mého názoru je příliš málo a více vysvětlujících poznámek.   Jinak základním požadavkem je věcná správnost, což autor nepochybně úspěšně naplnil. Bohužel pro některé čtenáře možná bude kniha kvůli velké stručnosti dost náročná na čtení. Druhá výtka směřuje na ten fakt, že autor zcela zapomněl na možnost procvičení vykládané problematiky čtenářem.

Kniha je psána bezchybnou   češtinou bez překlepů. Neuškodila zmínka o X-Window a správcích oken. Domnívám se, že většina čtenářů bude pracovat v grafickém prostředí, takže by  takovou kapitolu uvítali. Přesto musím knihu hodnotit pozitivně. Kniha má pevnou vazbu (s nezbytným tučňákem na obálce), což není dnes příliš běžné a kvalitní sazbu, na které se podílel sám autor

mailto:dr.vasicek@atlas.cz,

 

RNDr. Karel Vašíček, Družstevní 117, 530 09 Pardubice, tel. 46-6401520, 605-848934,

Psáno pro Chip, zveřejněno na Chip CD 10/2004 ve složce chplus/knihy

Naposledy změněno: 19. 12. 2012