O.Neff: Neffův průvodce digitální fotokomorou, Institut digitální fotografie, Praha, 2005, brož., 256 str., cena neuvedena.


 

Ondřej Neff je známý naší veřejnosti jako novinář, průkopník internetové publicistiky, spisovatel sci-fi a fotograf. Institut digitální fotografie, u jehož zrodu stál Neff s Janem Březinou a Petrem Podhajským, vydal již několik knih. Jednou z nich je i tato kniha o počítačových úpravách digitálních fotografiích. O předchozí knize Ondřeje Neffa Neffův průvodce digitální fotografií jsem psal v časopisu Chip.

Kniha má cca 250 str. a je rozdělena na čtyři části: 1. je o editaci fotografií, 2. o pokročilých úpravách, 3. o archivaci a 4. o publikaci fotografiích, celkem 120 kapitol. Každá 1-2 stránky.

Kniha věnuje pozornost takovým programům, jako Zoner Photo Studio ve verzi 7 a 8 (aktuální verze má číslo 9 a brzo zřejmě bude následovat další), ACDSee, Adobe PhotoShop (autor knihy zmiňuje verzi CS2) a Corel PaintShop Pro (píše o verzi 10, aktuální verze je 11). Myslím, že by bylo logičtější se věnovat místo PhotoShopu spíše GIMPu, volně šířeném programu pro bitmapovou grafiku a tedy i fotografie. PhotoShop vlastní legálně spíše profíci, než běžní fotografové, kterým je kniha určena.

O čem píše autor knihy v jednotlivých kapitolách. 1. část knihy popisuje celoobrazovou editaci, jako je zvětšování fotografií, úpravu světlosti a jasu, sytosti, gammy, odstínu, rozostřování a doostřování, úpravě pomocí úrovní, křivek a práci s RAW. Na začátku autor nejprve ovšem vysvětluje co je to bitmapa, jaké se používají obrazové formáty, takže začátečník se nemusí bát, že by něčemu nerozuměl. 2. část je o složitějších úpravách pomocí lasa, pera, kouzelné hůlky, masky, klonovacího razítka a dalších jako jsou úprava horizontu a vad jako soudkovitosti nebo vinětace

3. část je o prací a vytváření archivu a popisuje použití ZPS a ACDSee pro archivaci, vyhledávání v archivu, hromadné konverze, přejmenování fotografií, použití klíčových slov pro pozdější vyhledání fotografií. V kapitole o panoramatické fotografii mi chybí zmínka o dalších programech pro vytváření panoramat, nebo (analogových) fotoaparátech pro jejich tvorbu, jako je Horizon, Noblex nebo Hasselblad. 4. část popisuje promítání obrázků, posílání fotografií e-mailem a tisk na inkoustových, termosublimačních tiskárnách, prezentaci fotografií na webu a úprava fotografií pro tisk . Zajímavá je zmínka o DPI a fámách a ne zcela pravdivých tvrzení o DPI. Nechybí zmínka o zadávání výroby fotografií do minilabů. Zde mohl autor doplnit informaci o jednotlivých firmách, vyrábějících fotografie a nebo doplnění informace o porovnání cenových nabídek těchto firem např. na webu Institutu. Rovněž mi chybí informace o webových galeriích, kde mohou fotografové sdílet a zveřejnit svoje fotografie. I když o tom informace najdou čtenáři v časopisech. Chybí zmínka o fotografických agenturách, jejichž prostřednictvím mohou fotografové nabízet svoje fotografie ke zveřejnění u nás i zahraničí. Doplním jednu z nich a to je www.isifa.com

Kniha je určena spíše začátečníkům, proto mohl autor doplnit, kde najdou čtenáři další informace pro jejich rozvoj znalostí, ať už na Internetu nebo v časopisech nebo knihách. Nabídka knih je ovšem široká a čtenáři obvykle stačí projít knihkupectví. Knihu pana Neffa se mi poměrně líbila


 

Za úvahu by stálo doplnění seznamu dalších informací,odkazu zajímavých webových stránek, aby je čtenář nemusel hledat v textu, což je ztíženo tím, že v knize není rejstřík. Nabízí se ještě dát čtenářům možnost vyzkoušet si popisované úpravy přímo na zobrazených fotografiích, tedy přiložení nějakého CD s fotografiemi, jejichž úprava je popisovaná v knize, nebo možnost jejich stažení z Internetu. Nebo přiložení trialových nebo i plných verzí (v případě GIMPu) popisovaných programů. I když jejích stažení z Internetu by nemělo být pro většinu čtenářů problémem. Kniha se dá číst i bez zkoušení práce s popisovanými programy, ovšem pokud se má začátečník naučit úpravy, pak by to měl sám zkoušet.

Trochu mi vadilo opakované opakováni, že není příliš etická montáž fotografie, myslím, že se běžně používá, alespoň v některých případech, nebo by stačilo se o tom zmínit jen jednou či dvakrát. Kniha má pěknou grafickou úpravu, jen mi vadila dvousloupcová sazba, screenshoty s okny programů, používaných pro úpravu fotografii tak byly malé, takže na nich bylo obtížnější rozeznat jednotlivé „hlášky“ a dialogy programů. U běžných fotografií to však nevadilo. Po jednom přečtení se mi jevilo, že brzo budou možná vypadávat stránky. Jinými slovy kniha bude mít brzo podobu trhacího kalendáře.

 

dr.vasicek@atlas.cz

Přidáno 21.12.2007

 

Naposledy změněno: 19. 12. 2012