Vilém Vychodil: Operační systém Linux- příručka českého uživatele, Computer Press, Brno, 2003, 260 str., brož., ISBN 80-7226-333-1, cena 269 Kč


Další příručka pro začínající uživatele Linuxu napsal učitel Univerzity Palackého na základě svých zkušeností z výuky. Je zamýšlena jako systematická příručka a napsána je co nejpřístupnějším způsobem. Autor se domnívá, že při pronikání do základů nepotřebuje uživatel kompletní popis přepínačů nějakého obslužného programu nebo přeložené manuálové stránky. Kniha obsahuje řadu příkladů, schémat. Některá schémata mi připadají dost polopatistická. Jinak je kniha srozumitelná, čtivá a přijatelná pro cílovou skupinu čtenářů i pro zkušenější uživatele. Autor se vyhýbá popisu instalace a správy systému. Ten, kdo se chce stát skutečným odborníkem na Linux, si však bude muset prostudovat i řadu jiných publikací, kterých je již dost. Kniha je prosta gramatických chyb a překlepů, což je způsobeno zřejmě i tím, že autor sám provedl sazbu.

Kniha začíná popisem historie operačních systémů, UNIXu a Linuxu, druhá kapitola učí čtenáře základy práce v systému, jako je přihlášení do systému. Přivítal bych a jiní uživatelé a čtenáři asi také podrobnější zmínku o používání grafického subsystému a okenních prostředích jako je KDE nebo GNOME.

Přes řadu příkladů autor zcela zapomněl na možnost samostatného procvičování problematiky čtenářem. Nabízí se srovnání s knihou Linux-praktický průvodce nakladatelství Konvoj. Recenzovaná kniha je koncipována jako učebnice, srovnávaná kniha obsahuje i referenční část obslužných programech. Linuxu, proto je rozsáhlejší a já osobně jí dávám přednost. Podobných příruček je na trhu již celá řada, teď by to chtělo i více příruček o jednotlivých aplikacích pro Linux  Sken obálky knihy "OS LInux-příručka českého uživatele"

dr.vasicek@atlas.cz

RNDr. Karel VAŠÍČEK, Družstevní 117, 530 09 Pardubice, 46 640 15 20, 605 84 89 34, 723 113 288

 

Psáno pro

 

Naposledy změněno: 19. 12. 2012