Tomáš Miškovský: Macromedia Dreamweaver MX-tvorba, publikace a správa webu,Computer Press , Brno,2003, str. 192, Kč 199, ISBN 80-7226-764-7

Knihu jsem s napětím očekával, protože o tomto programu pro webové tvůrce toho zatím mnoho u nás nevyšlo. Jde o poměrně útlou brožurku nabitou informacemi.

Je rozdělena do sedmi kapitol a rejstříku. Ten je podrobnější než bývá zvykem. Čekal bych, že součástí knihy bude CD ROM např. s trialovou verzí popisovaného programu, popř. s freewarovými doplňky k programu, o kterých se v knize píše, ale není tomu tak.

Hned v první kapitole jsem objevil drobný nedostatek. V obrázku popisu prostředí programu používá české názvy, zatímco v textu používá vesměs originálních názvů. Navíc pokud používá českou terminologii, pak je občas trochu méně obvyklá, byť srozumitelná. Druhá kapitola o projektech by si podle mě zasloužila podrobnější popis práce s projektem, protože jde o klíčovou možnost programu. Takto musí čtenář musí zkoušet, co se stane, když udělá, to co udělá, zejména,, jak vytvořit projekt (Site v terminologii  programu) z již hotového webu.. Třetí kapitola  o designu stránek by měla více popisovat práci při vytváření nových souborů. Bohužel program sám nenabízí takové nástroje jako např.  FrontPage, který je navíc lokalizovaný. Prakticky vůbec není popsáno vytváření navigačních lišt. Jinak autor věnuje velký prostor použití kaskádových stylů a tabulek.Další kapitola  je o interaktivních prvcích. Část o behaviorech. (připravených skriptech v JavaScriptu) skýtala možnost např. podrobně popsat  zdrojový kód skriptů. Místo toho se autor omezuje na stručnou charakteristiku a popis je spíše klikací.. V podstatě totéž lze uvést o 5. kapitole o dynamických  stránkách. Předposlední kapitola o pomocných nástrojích  by  si žádala popis některých nejznámějších a nejdostupnějších extension dostupných na Internetu, případně je umístit na CD ROM. Radost mi udělala poslední kapitola se seznamem  dostupných klávesových zkratek.

Na straně 63 je chybně uvedena klávesová zkratka pro zobrazení lišty pro práci s obsahem hlavičky webové stránky. Na straně 170 je pak použito slovo „byltén“. Domnívám se, že se stále ještě používá „bulletin“

Program skýtá velké možnosti pro webmastery a kniha zcela  nepopisuje dostatečně podrobně všechny možnosti programu, je příliš útlá. Rozhodně však není špatná.. Může úspěšně nahradit originální dokumentaci. Za vhodnější přístup, ale náročnější, považuji  zařazení nějakého postupně rozvíjeného příkladu, popisujícího tvorbu  nějakého webu.

Nedávno se objevila na trhu kniha o Dreamweaveru MX od SoftPressu.  Tu jsem však dosud nečetl.

dr.vasicek@atlas.cz

RNDr. Karel Vašíček, Družstevní 117, 530 09 Pardubice, 605848934, 46-6401520

Psáno pro Chip 7/2003 zveřejněno na Chip CD v adresáři chplus/knihy

Naposledy změněno: 19. 12. 2012