Diana Kimptonová: Děsivá věda. Mazané kódy. Egmont, Praha 2005, brož. 160 str. ISBN 80-252-0236-4, cena 129 Kč.

O šifrování toho vyšlo v poslední době poměrně dost. Ať už to je kniha Simona Singha Kniha kódů a šifer (nakl. Dokořán a Argo), Kryptografie (rovněž Dokořán), nebo kniha nakl. Albatros Pavel Vondruška: KRYPTOLOGIE, ŠIFROVÁNÍ A TAJNÁ PÍSMA. Až na tu poslední, která je určená pro mládež jsem zbytek četl.

Kniha nakl. Egmont je ovšem určena vyloženě pro děti. S taji šifrování a kódování tak seznamuje vyloženě populárně s pomocí řady vtipných obrázků. Utajování informací je staré jako lidstvo samo. Ovšem tehdy to s prolamování šifer nebylo příliš slavné. Kniha ukazuje historii kryptografie a kryptologie od antiky do současnosti. Je natolik srozumitelná, že si mohou přečíst i žáci na základní škole. S trochou nadsázky mohu říct, že se dětský čtenář dozví prakticky totéž jako čtenář knihy Simona Singha, ovšem ještě populárněji. Dozví se tak o problémech skotské královny Marie Stuartovny, kterou popravili, protože četli její šifrované zprávy. Nebo o německém šifrovacím přístroji Enigma, jehož šifry britští odborníci s pomocí polských rovněž prolomili. Kniha končí moderními asymetrickýckými šifrovacími metodami založenými na teorii čísel a prvočísel, které jsou přes použití moderních počítačů prakticky neprolomitelné. Autorka vysvětluje, myslím přístupným způsobem binární soustavu, kterou používají počítače. Chybí mi zmínka o šifrování mobilní komunikace a operací bankomatů, které dnes používají prakticky i děti na základní škole.

Pro všechny zmiňované knihy (teď mohu hovořit samozřejmě jen o těch, které jsem sám četl) je společné, že se vůbec nezmiňují o sovětských a ruských výzkumech.

Knihu mohu vřele doporučit zvídavým dětským čtenářům.

 

Karel Vašíček, dr.vasicek@atlas.cz

Psáno pro časopis ABC

Přidáno 13.1. 2007

Naposledy změněno: 19. 12. 2012