Marcel Gagne: Přejděte na Linux. Dejte sbohem modré obrazovce! SoftPress, Praha 2004, brož., 376 str., cena 395 Kč vč. CD ROM, ISBN 80-86497-73-8


Kniha známého odborníka a propagátora LINUXu mě velmi zaujala. Autor je v zámoří známý jako vítězný autor sloupku Cooking with Linux časopisu Linux Journal

Po přečtení knihy se čtenář nestane odborníkem na tento OS, ale velmi dobře zvládne jeho používání. Je určena naprostým začátečníkům a je zaměřena na grafické prostředí KDE, které si autor knihy oblíbil a používá jej. Nečekejte žádné eskapády a detailní popisy práce v textovém prostředí, i když ani jemu se autor nevyhýbá, ale nepřehání to a nadměrně tak nezatěžuje běžného uživatele. Nechybí však příloha s popisy některých příkazů v textovém režimu. Jak jinak nechybí CD ROM s instalací Knoppix LINUXu , který autor trochu upravil. Autor popisuje také instalaci LINUXu a popisuje konkrétně instalace Mandrake (verze 9.0), RedHat (verze 8.0) a SUSE ( verze 8.1) LINUXu. Jsou to však již starší verze v porovnání s aktuálními, ale čtenáři i tak dobře tyto popisy poslouží. Upozorňuje na možnost práce s několika operačními systémy na jednom počítači pomocí dual bootu nebo pomocí VMWare a Win4Lin. Píše také o emulátoru Windows v LINUXu WINE. Zmiňuje se také o tom, že při instalaci LINUXu na počítač s Windows zvládnou instalátory zmenšení velikosti oddílu s Windows a nabídnou jeho zmenšení., upozorňuje současně na to, že instalační nástroje většinou nezvládnou zmenšení oddílu s Windows XP na souborovém systému NTFS a nabízí řešení pomocí PartitionMagic. . Nevím, jaká je situace dnes, kniha vyšla v originále asi v roce 2003.

Ve svém popisu práce s LINUXem autor knihy začíná popisem přihlášení do systému, popisuje práci s okny v grafickém prostředí , uvádí základy práce s KDE, obdobou hlavního panelu (Kicker) a nabídky Start z Windows (KDE menu) a práci s okny a pokračuje s Konquerorem a prací se soubory. Vše názorné a jednoduché, mnoho obrázků, sice černobílých, ale občas by bylo těch obrázků třeba ještě více.. Nevyhýbá se popisu instalace balíků software pomocí RPM a Kpackage, ale tak, aby se čtenář nevylekal. Uvádí také jak např. změnit přihlašovací heslo, pozadí na ploše, v jedné kapitole se věnuje také práci se zařízeními. A vzápětí následuje popis připojení k Internetu a práce s webovými prohlížeči a klienty elektronické pošty Evolution a Kmail. Upozorňuje však i na možnost použití Netscape, Mozilly či v textovém režimu mutt, pine. Podrobný je popis práce s webovým prohlížečem a správcem souborů Konquerorem. A prohlížečem Mozillou. Uvádí řadu triků při vyhledávání, práci s cookies a pop up okny. V závěru této kapitoly se zmiňuje o Galeonu, Opeře, Lynxu a Linksu Jednu stručnou kapitolku věnuje aktualizaci systému v dříve uváděných nejrozšířenějších distribucích. Sken obálky knihy "Přejděte na Linux"

Tři kapitoly jsou věnovány práci s OpenOffice.org, bohužel pochopitelně stručné, ale alespoň něco. Nezapomíná se zmínit o alternativách Abiwordu, Kwordu. StarOffice, Gnumeriku, Kspreadu.

Ne vždy se mi dařilo realizovat to co autor popisuje při práci s GIMPem . Používám samozřejmě relativně novější verzi 2.2. Bez problémů je naopak popis práce s digitálními fotoaparáty a získávání obrázků skenováním pomocí Kooka.

Poslední kapitoly jsou o práci s multimédii tedy přehrávání a grabování hudby a promítání filmů, zejména pomocí Mplayeru, KsCD a Xine, XMMS a Noatun a ripování hudebních CD pomocí Grip a následné vypalování CD a DVD s použitím K3b.. Zde upozorňuje na možné důsledky odlišné právní úpravy při kopírování hudby a filmových DVD.

V závěru se věnuje hrám na úplném konci je příloha s překladem licence GNU GPL a druhá příloha věnovaná příkazovému řádku LINUXu. Nakladatelství a autor nezapomněli na rejstřík a na stručný popis přiloženého CD ROMu

. Autor se zdárně vyhnul náročným partiím, které byly obtížné pro začátečníka, který není odborník na počítače, ale nevyhýbá se poznámkám o bezpečnosti. Nezatěžuje však čtenáře složitými a dlouhými a pro začátečníky těžko stravitelnými partiemi. Celkem má kniha 18 kapitol, vhodně rozdělených na jednotlivé okolnosti práce s LINUXem a hlavně grafickým prostředím KDE.

Kniha je zatím to nejlepší z knih, které jsem zatím o LINUXu četl, z hlediska vhodnosti pro začátečníky. Některé jiné knihy totiž kladou důraz na práci v textovém režimu, ke kterému se běžný uživatel tak často neuchyluje. Kniha v rozsahu 376 stránek neodradí některé bojácné čtenáře, kteří nemají rádi „tlusté bichle“ najde méně technicky vybavený základy LINUXu, aniž by musel číst několik knih, včetně nejznámějších a nejrozšířenějších aplikací, které hýbou linuxovým světem.

Trochu mi chybí odkazy na další literaturu ke studiu, ale autor to nahrazuje internetovými odkazy. Předností knihy je kvalitní překlad pana Koutníka, který doplňuje občas autora poznámkami. Překladatel však mohl doplnit další literaturu o LINUXu dostupnou českému čtenáři k dalšímu studiu.

 

RNDr.Karel Vašíček, dr.vasicek@atlas.cz

Psáno pro www.root.cz

Přidáno 28.8. 2005

Naposledy změněno: 19. 12. 2012