Ruská fonetická klávesnice-RFK v.7.0

 

Dříve jsem to  potřebovali a neměli. Nyní to potřebují jen někteří,. Hovořím o ruštině na počítači. Musím se poopravit.  Již T602 umožňovala psát rusky na počítači, ale nebylo to tak dokonalé jako dnes. Ruština je součásti MS Windows, stačí ji nainstalovat z Ovládacích panelů->klávesnice. Pokud se na kartě Jazyk nenachází položka RUSKY přidejte tento jazyk podle návodu k MS Windows. Po té máte k dispozici ruskou klávesnici s ruským rozložením kláves, což je pro českého překladatele, pokud ovládá psaní na stroji, pardon, na počítači všemi deseti deseti, více méně k ničemu. Pomůže Vám program Ruská fonetická klávesnice verze 7.0 od  Martina Veselého. Program je určen pro MS Windows 95/98/Me/NT/2000/XP. Já jsem program zkoušel v MS Windows 2000. Autor  Vám program pošle e-mailem ještě  dříve, než ho zaplatíte. Velká velkorysost a projev důvěry. Martin Veselý provozuje web www.rustina.cz, kde je nabídka tohoto programu a můžete se tam zaregistrovat do databáze překladatelů z ruského jazyka. . Návod má cca 1 str. a je v HTML (viz obr. NÁVOD.JPG)

                Instalace programu je standardní, po rozbalení zazipovaného programu dojde ke spuštění instalačního programu a po několika krocích k jeho bezproblémové instalaci. Po instalaci získáte fonetické rozložení kláves např. pro ruštinu, ukrajinštinu, bulharštinu atd. Přepínání mezi jazyky je obvyklá např.pomocí Alt Shift. Instalace Vám dodá do systému písmo (font) RUSTINA.CZ Phon, pomocí něhož můžete psát  např. ruskou výslovnost resp. Přízvuky nad samohláskami s pomocí rozložení č. 13 nebo 14. Pokud chcete zobrazovat  nebo tisknout písmem RUSTINA.CZ Phon na počítači, kde není nainstalována RFK v7.0, musíte  toto písmo do systému doplnit. Psal jsem ve Wordu 2002 a vše fungovalo bez problému i v Excelu 2002 a Access 2002. Až jsem narazil na Outlook. V uvedených programech se zřejmě po přepnutí do ruské klávesnice  editor automaticky přepne na cyrilici..  Zkoušel jsem psát pomocí ruštiny v 602 Text  (602 Pro PC SUITE 2002 ) a nějak to nefungovalo, nevím, jestli jsem něco udělal špatně, takže jsem si našel nápovědu MS Office XP a pod heslem UNICODE najdete návod, jak doplnit do MS Office XP  přidá font Arial MS Unicode. Postup je pře Start->Nastavení->Ovládací panely->Přiidat odebrat programy, zvolíte MS Office XP a Změnit a po požádání o vložení CD ROMu s MS Office XP zvolíte Přidat nebo odebrat součásti, klepnete na Sdílené součásti sady Office- Podpora světových jazyků-Univerzální písmo. (postup platí pro MS Windows 2000). Pak mi vše fungovalo, když jsem při psaní zvolil Arial MS Unicode, ale fungovalo by to zřejmě i bez toho, kdybych zvolil písmo RUSTINA.CZ Phon, alespoň se tak domnívám. Úspěšně skončilo i zkoušení  v 602 Tab 2002, tam musíte rovněž zvolit fonty RUSTINA.CZ Phon nebo  Arial MS Unicode a zvolit písmo z nabídky Formát->Styl->Upravit. Když píšete rusky, nesmí Vás překvapit, že ve vkládacím řádku se zobrazuje něco jiného a při volbě písma se v ukázkovém poli azbuka nezobrazuje, ale při psaní je vše OK. Pozitivně skončilo i zkoušení v částečně lokalizovanem OpenOffice konkrétně v Writeru a Calcu. , kde rovněž funguje automatické přepínání do fontu s azbukou. U posledně jmenovaném se správně zobrazuje text i v zadávacím řádku. Jednou se mi zobrazovala azbuka i při úpravě stylu, ale po druhé  již ne.

                Trochu jinak je tomu u MS Outlook, když v něm přepnete do ruské klávesnice, píšete rusky, když je však uložíte a znovu otevřete, zobrazí se Vám jen otazníky. Tak jsem různě šachoval s konfigurací Outlook (Nástroje-> Možnosti ->Formát pošty. Volil jsem tlačítko Mezinárodní, voli kódovaní Unicode , Cyrilice (Windows), pomocí tlačítka Písmo volil  písmo pro psaní novén zprávy, odpovědi psaní prostého textu, voli pomocí tlačítka Mezinárodní písma volil Unicode, Cyrilice, ale nic nepomohlo. Při psaní se po přepnutí do ruské klávesnice, psalo azbukou, ale po uložení a otevření opět jen otazníky. Nepomohl jsem si. Možná, že může být potíž v programu PGP freeware, který používám pro digitální podpis, ale asi sotva.. Nakonec jsem e-mail do Ruska napsal pomocí Wordu a text připojil jako přílohu,.Podobně to

dopadlo i s Outlook Express 6.0 Pozitivnější zprávu mám pro příznivce  alternativ. Zkoušel jsem Operu 7 a po uložení e-mailu psaného rusky a opětovném otevření byla azbuka zobrazena správně.

Program nabízí 14 rozložení ruské klávesnice (viz obr.rozložení kláves.jpg).

 

Změnu rozložení klávesnice výběrem z jednoho ze 14 rozložení, provedete z Start->Nastavení->Ovládací panely->Klávesnice-:>Národní prostředí-(Změnit)-Přidat,  rozbalíte seznam Jazyk-zvolíte Rusky, zaškrtnete políčko Rozložení klávesnice a ze seznamu zvolíme rozložení klávesnice (viz obr. Přidání rozlož klávesnice.jpg

 

Ukázka napsaného textu viz obr. UKÁZKA TEXTU.JPG

 

Psáno pro Chip, zveřejněno v Chipu 5/2003, str.125

RNDr. Karel Vašíček, Družstevní 117, 530 09 Pardubice, tel. 466401520, 605848934, dr.vasicek@atlas.cz

Naposledy změněno: 19. 12. 2012