SUSE LINUXu 9.3


 

Než začnete číst můj příspěvek o SUSE LINUXu 9.3, musím uvést, že se nepovažuji za odborníka na LINUX. Používám ho prakticky 4 roky, ale jsem asi věčný začátečník. Moje práce na počítačích se sestává většinou z psaní nejrůznějších příspěvků o počítačových, populárně vědeckých, matematických knihách a software. Většina knih byla o aplikacích pro Windows a většina programů, o kterých jsem psal byla rovněž pro MS Windows,


 

Instalace SUSE LINUXu je známá svou jednoduchostí. Po vložení CD ( 5 instalačních CD ) nebo DVD (2 DVD) a volbě instalace nebo bootu z harddisku se objeví okno, kde máte potvrdit souhlas s licenční smlouvou Novellu, která je v angličtině. Potom si zvolíte jazyk. Potom instalační program zjistil, že již mám LINUX na počítači. Vědom si svých problémů při instalaci SUSE LINUXu 9.0, kdy jsem po zvolení „aktualizace stávajícího systému“ měl potom problém s vypínáním systému, jsem tentokrát zvolil „Novou instalaci“. Pak jsem zvolil přeformátování oddílů s LINUXem. Pak jsem zvolil „Standardní systém KDE“. Dále již nebylo třeba něco měnit z přednastavených možností. Pouze jsem potvrdil souhlas s licenční smlouvu pro instalaci Flash Playeru

Během instalace se mi již jen zobrazovala doba dokončení instalace, která by měla být cca 1 hod. Reálně byla doba instalace o dost kratší. Během instalace se zobrazují informace o SUSE LINUXu, hlavně jeho zabezpečení

Pak se počítač restartoval. Po zvolení startu SUSE LINUXu jsem byl vyzván ke vložení CD č. 2 a dalších CD. Průběžně se zobrazovaly detaily o instalovaných balících a doba do výměny dalších CD. Po diskotéce jsem měl možnost zvolit „konfiguraci sítě“ a „metodu ověřování uživatele“. V posledním případě jsem zvolil výchozí nastavení, tedy „lokální ověřování etc/passwd.. Následovala volba údajů o uživateli a zadání hesla a konfigurace hardwaru . Potom však začaly problémy. Opakovaně jsem restartoval systém, přepínal mezi textovými i grafickou konzolí a snažil jsem se zprovoznit grafický režim. Začal jsem na krabici od software a v příručce hledat telefonní číslo na instalační podporu k SUSE LINUXu. Když jsem číslo nenašel, zavolal jsem do firmy Novell a zjistil, že instalační podpora se poskytuje jen e-mailem a poskytuje ji firma BLUE-POINT. Po několika e-mailech a čekání na odpověď jsem získal telefonní číslo na mobil a získal radu, která nepomohla. Je třeba upřesnit, že správnou radu jsem již předtím získal správnou informaci, kterou jsem však nedokázal správně využít. Takže jsem několikrát prováděl instalaci, opravnou instalaci atp. Až potom jsem začal hledat v instalační příručce a dověděl se, že při konfiguraci hardware vždy musím provést konfiguraci grafické karty. Po opětovné instalaci se tentokrát instalace podařila a správně jsem provedl také konfiguraci grafické karty a monitoru. Grafickou kartu mám integrovanou VIA S3 a monitor Belinea 102010. Při konfiguraci monitoru jsem musel ručně zadat velikost zobrazovací plochu monitoru. Pak však již LINUX nastartoval do KDE.


 

Konfiguraci tiskárny a skeneru

Poté jsem pomoci nástroje SUSE YaST (konfigurační nástroj systému SUSE) zkusil provést konfiguraci skeneru a tiskárny. Mám multifunkční systém all-in-one HP PSC 750 OfficeJet. zařízení nebylo automaticky rozeznáno a tak jsem data zadal ručně a zjistil, že s multifunkčními zařízeními na USB je problém a tak jsem vše odložil. Když jsem se ke konfiguraci tiskárny a skeneru pomocí YaST vrátil, bez problému jsem své multifunkční zařízení zprovoznil.


 

Instalace dalších balíčků

Znovu jsem YaST použil k instalaci dalších balíčků. Zvolil jsem jich celkem 99 a mezi nim GIMP (bitmapový grafický editor), MySQL, Recall, TeX a LaTeX a frontend LyX, Evolution (obdoba Outlooku), programy pro matematiky, pro prohlížení PDF, AbiWord (textový editor), KOffice (kancelářský balík) a další. Vše proběhlo cca za 1,5 hodiny a bez problému


 

YaST umožňuje také aktualizaci systému přes Internet YOU, konfiguraci hardware, přizpůsobení systému, síťových zařízení, nastavení bezpečnosti a a uživatelů a různé. Pod různé se skrývá Automatická instalace, dotaz na podporu, načtení CD s ovladačem od výrobce, zobrazení startovacího logu


 

Pak jsem spustil OpenOffice.org a zvolil vytvořit nový textový dokument. OpenOffice.org v SUSE LINUXu 9.3 je ve verzi 2.0 pre-release. Začal jsem v nápovědě hledal co je nového v OO 2.0 a v nápovědě jsem to nenašel, tak jsem dále nehledal. Čtenáři ROOTu se již určitě něco dočetli o OO 2.0. Navíc brzy vyjde kniha o OO2:0 od CP Books, nebo chcete-li po staru Computer Pressu.


 

Příručka k SuSE LINUXu 9.3

Předností SL v minulosti byla instalační podpora, která fungovala velmi dobře. To jsem si ověřil sám v minulosti.. Bohužel dnes je možná jen podpora pomocí faxu a e-mailu. Další předností byla rozsáhlá česká tištěná dokumentace. Ta se smrskla na jedinou Instalační příručku, která má cca 500 str. a VIII částí 20 kapitol. Vznikla výběrem ze dvou knih, jejichž český překlad je na instalačních CD. Domnívám se, že zmenšení rozsahu tištěné dokumentace není ten nejlepší krok. Vedle úvodu do LINUXu obsahuje příručka i popis instalace a některých aplikací a stručný popis KDE a GNOME, popis připojení k Internetu a Konqueroru a stručný popis OpenOffice.org


 

Informace o dodávaném software

Jádro LINUXu 2..6.11

X Server: X.Org 6.8.2

Správci oken GNOME 2.10, KDE 3.4

Vedle bitmapového editoru GIMP 2.2, jsou dodávány i vektorové editory Karbon14, Inscape 0..41, Skencil

Databáze: Derby, MySQL 4.l.19, PostgreSQL 8.0

Nástroje pro vývojáře: Eclipse 3.0.1, KDevelop 3.2? Mono 1.1.4. Protože jsem však s programováním skončil před 12 lety, nemohu o nich nic bližšího napsat.

Hry: Po instalaci jsem měl k dispozici tyto hry: Frozen Bubbler, SuperTux, Freeciv, GL 117, Kmines, Knights, Passiáns. Nutno říct, že hrám jsem na štěstí nikdy nepodlehl, takže nemohu nic bližšího napsat.

Multimédia: nepodařilo se zprovoznit přehrávání filmů pomocí Kaffeine, bez problémů fungovalo přehrávání audio CD pomocí KsCD, k dispozici je i program pro sledování televize KDETv, ten ale asi vyžaduje televizní kartu, kterou zatím nemám.

Digitální fotoaparáty: bez jakýchkoliv problémů jsem připojil svůj digitální fotoaparát Kodak Z740, který je nepříliš dlouho v prodeji. Nefungovala mi však spolupráce s programem Digikam, který jej automaticky nerozeznal, při pokusu o ruční výběr, jsem jej nenašel a nepodařilo se mi připojit k fotoaparátu po volbě příbuzného modelu od Kodaku. Musel jsem se tak spokojit s prací pomocí Konqueroru, kde jsem mohl prohlížet a kopírovat fotografie. Podobně jsem dopadl i s programem GtkKam, který rovněž můj fotoaparát nerozeznal

Firma Novell uvádí, že součástí balíku SUSE LINUX 9.3 je cca tisíc open source programů. Všechny jsem pochopitelně nebyl schopen shlédnout.. Některé programy, vývojářské nástroje a 64 bitová verze by pak údajně měly být jen na instalačních DVD. O tom jsem se nemohl přesvědčit, protože nemám DVD mechaniku,.


 

Připojení k Internetu:

Po nastavení síťového zařízení mohou uživatelé řídit připojení do Internetu pomocí KInternet, které zvládne nejen vytáčené připojení. Spouští se automaticky po přihlášení do KDE.. Zde musím uvést, že se mi zatím nepodařilo zprovoznit bezdrátový Internet, který máme v domě pár týdnů. Přes komunikaci s instalační podporou mám stále nefunkční Internet v LINUXu.

Samozřejmostí při práci s Internetem je firewall. Uživatel může použít SUSE Firewall.. V příručce jsem pomocí rejstříku nenašel zmínku o antivirových nástrojích a nenašel jsem je ani v KDE menu, ale na krabici jsem našel informaci o dostupnosti antivirových nástrojích a antispamovém nástroji SpamAssassin, který pokročilí uživatelé dobře znají. Marně jsem hledal v menu KDE nějaký antivir, nezbylo mi než zkusit nějaký nainstalovat. Tak jsem spustil YaST a nainstaloval mimo jiné také antivir, ale po instalaci jsem nenašel způsob, jak ho spustit. Nenašel jsem ho ani v KDE menu, ani nešel spustit po klávesové zkratce Alt F2 pomocí příkazu „antivir“. Obrátil jsem se proto na instalační podporu s prosbou o pomoc a mezitím jsem dospěl k názoru, že se jedná o aplikaci pro textový režim a antivir jsem zprovoznil.


 


 


 

Hardwarové požadavky:

Procesor Pentium 1-4, AMD Duron, Athlon, Athlon XP, Athlon MP, Athlon 64, Sempron. SUSE LINUX 9.3 umožňuje práci i s 64 bitovými procesory AMD Athlon 64 a Intel EM64T. 64 bitový procesor však zatím nemám


 

Paměť : minimum 128 MB, doporučeno 256 MB

Harddisk:alespoň 500 MB, 2, 5 GB doporučeno pro standardní systém


 

Výhodou SUSE LINUXu je 90 denní bezplatná instalační podpora, update zahrnuje 60 dnů instalační podpory. Během několika let používání SUSE LINUXu počínaje verzí 7.2 mohu pracovníky podpory označit jako velmi kompetentní.


 

Po počátečních možných drobných nesnázích, přinese SUSE LINUX 9.3 svým uživatelům mnoho radosti a užitku. SUSE LINUX, potažmo jakýkoliv LINUX je kvalitní, rovnocennou a hodnotnou náhradou Windows.

Závěrem chci poděkovat redakci ROOT.CZ za zprostředkování poskytnutí programu včetně dokumentaci, paní Štechrové z Novellu za poskytnutí programu a panu Tesařovi taktéž z Novellu za shlédnutí článku a čtenáře ROOT.CZ prosím o shovívavost.

 

Obrázky

Hlavní okno programu YAST pro správu SUSE Linuxu

 

 

 

screenshot vypalovacího programu K3B

screenshot ovládacího centra KDE

 

 

 

screenshot programu OpenOffice.org Writer

screenshot GIMP 2.2

sreenshot FireFoxu 1.1

 

Psáno pro www.root.cz

Přidáno 10.8. 2005

 

Naposledy změněno: 19. 12. 2012