Marek Stříhavka: Vaše bezpečnost a anonymita na Internetu, Computer Press, Praha 2001, str.87, cena 99 Kč, ISBN 80-726-586-5

 

Kniha patří do edice nakladatelství Computer Press Svět na Internetu (alespoň se domnívám, že se tak jmenuje), která si již našla oblibu u čtenářů. Bezpečnost patří k evergreenům a její význam stoupá s rozmachem Internetu. V úvodu seznamuje nezkušeného čtenáře se základy Sítě sití a Internet Exploreru a druhy nebezpečí na Síti a prevenci proti virům, hoaxům , červům, trojským koňům či spyware. Následuje část o zabezpečení MS Office. Bohužel se týká již minulé verze 2000. Další část je o zabezpečení  internetových programů jako je IE. Zde se čtenář dozví, jak konfigurovat IE k dosažení větší bezpečnosti, jak   omezit spam, zabránit zneužití ActiveX či VBScriptu. Cookies. Podobně pro MS Outlook a Outlook Express. Nejzajímavější pro mě  byla část o šifrování dat a používání PGP. Tady autor čtenáři ukázal alespoň ve stručnosti  některé aspekty práce s tímto freewarovým programem a jeho  propojení s poštovním klientem a   ICQ. Předtím jsem v češtině četl pouze monografii Simona Garfinkela:PGP, která se týkala dosové a unixové verze PGP. Takže v recenzované knize je zřejmě jedna z mála informací o nové verzi PGP pro Win. Poslední kapitola seznamuje s principy antivirových programů a nejznámějšími reprezentanty tohoto druhu software, tedy s AVG, Norton Antivirus, Kaspersky Anti-Virus, Avastem32 a NOD32. Trochu mně překvapila výtka na adresu  programu Avast32, který je zřejmě jedním z nejlepším programů ve své kategorii.. Nechybí velmi stručná zmínka o firewallech  a ZoneAlarm.

Knihu lze doporučit měně zkušeným uživatelům, pokročilí budou  hledat asi rozsáhlejší monografii jdoucí více do hloubky a šířky. Kniha je napsána srozumitelně a čte se jedním dechem. Jen se mi zdá, že jsem se nic nedozvěděl o anonymitě.

 

dr.vasicek@atlas.cz

RNDr.Karel Vašíček, Družstevní 117,;  530 09 Pardubice, tel. 466401520, 605848934

Psáno pro Chip 11/2002, zveřejněno na chipcd v adresáři Chplus/knihy

 

Naposledy změněno: 19. 12. 2012