Zvuk na PC- step by step (Miroslav Kříž) , Mobil media a.s., Praha, rok neuveden, cena neuvedena, ISBN 80-86593-06-1, 262 stran.

Kniha je určena jak pro začátečníky, tak pro profesionály, který  se chce něco dozvědět o digitálním zpracování zvuku na PC. Alespoň je to uvedeno v úvodu. Domnívám se, že čtenář již něco o zpracování zvuku musí vědět, neboť autor hodí čtenáře do vody a donutí ho plavat. Kniha vyniká slušným designem a dobrou kvalitou např. obrázků, skládá se ze 13 kapitol, slovníku pojmů, dvou příloh a rejstříku. Rejstřík je poměrně podrobný (4 str.). Používá terminologii převážně anglickou, bylo by ale vhodné, aby přímo v textu uvedl český význam, aby čtenář nemusel hledat ve slovníčku pojmů, který má 9 stran a neznalému pomůže.. Součástí knihy je CD s řadou z popisovaných aplikací v trial nebo demo verzích, případně plné verzi. První tři kapitoly jsou vedle zamyšlení nad vybavením pro zpracování zvuku o software a hardware. Kniha obsahuje srovnání některých významných multitrackových  a singletrackových aplikací pro zpracování zvuku a videa nižší a střední třídy, včetně srovnávací tabulky a popisu vlastností  aplikací pro hudebníky. Domnívám se, že část čtenářů by uvítala spíše výklad práce s aplikacemi než jejich hodnocení autorem. Ve dvou kapitolách o hardwarových komponentách potřebných pro zprac.. zvuku autor uvádí řadu cenných informací a technických podrobností např. o zvukových kartách, mikrofonech a reproduktorech. Další kapitoly jsou o přizpůsobení místnosti potřebám studia a PC pro zpracování zvuku. Druhá kapitola obsahuje trochu obecné rady jak konfigurovat Windows. Neznalý Windows by možná mohl mít potíže, jak vše  najít a upravit. Následuje kapitolka o organizační stránce projektu a další o vlastním nahrávání. Zde  se čtenář dozví jak nahrávat jednotlivé nástroje či druhy nahrávek. Po krátké kapitolce o střihu následuje další o mixáži, ve které je konečně náznak popisu práce s jednou  aplikací (Pro Tools). Závěrečné  kapitoly jsou o masteringu (výrobě konečných médii), zálohování a archivaci a zkušebním projektu.

 

Kniha vhodně zaceluje mezeru na našem trhu počítačové literatury, ale je spíše určena poučeným laikům než začátečníkům na poli zpracování zvuku na PC. Poskytuje řadu informací, vhodný by byl  výklad práce s nejrozšířenějšími aplikacemi. Předností knihy je bezchybná čeština a absence překlepů

dr.vasicek@atlas.cz

RNDr. Karel VAŠÍČEK, Družstevní 117, 530 09 Pardubice

Psáno pro Chip, zveřejněno v Chipu 3/2002

 

                                                                                                    

Naposledy změněno: 19. 12. 2012